Żegnaj Windows Phone

Tak… miarka goryczy się przelała. Smutno mi. Mój pierwszy smartfon to Nokia Lumia 610 i to jeszcze biały… teoretycznie nic za niego nie płaciłem, wygrałem (napisałem 5 aplikacji w konkursie codeguru). Drugi smartfon to również Nokia Lumia, tym razem 820. Tak jak poprzednio, napisałem kilka aplikacji z tym, że dla Windows 8. Zdobyłem punkty i wymieniłem na nagrodę. Trzecią Nokia Lumia (1020) kupiłem sobie sam (2014-07).

Obecnie jestem w posiadaniu 1 i ostatniego. Pierwszy nie żyje, po prostu umarł, bo… leżał w pudełku nie uruchamiany przez 2 lata. W ogóle nie daje się naładować. Drugiego pozbyłem się i nie wiem jaki jest jego los. A trzeci… no cóż, sprawił, że przechodzę do konkurencji 🙂

Co mnie naprawdę wpieniło?

Mało aplikacji

Dużo się mówi o marnym markecie Windows Phone’a, można zaprzeczać, ale to prawda. Czego bym nie szukał – nie ma takiej aplikacji. To plus dla programistów w końcu sam mogę sobie to napisać.

Tragiczne/słabe/złe/przeciętne aplikacje

  1. OneNote – uwielbiam ten program, naprawdę. W wersji desktop, ale mobile to jakaś porażka… wiem, że jest EverNote, ale częściej używam notatnika przy kompie.
  2. Skype – !@#(@#$*@#!!@#$ – ledwo da się go używać, jest niesamowicie… zły. Wiesza się, ładuje losowo wiadomości, jak przegląda się historię rozmowy i ktoś coś napiszę to widok wędruje do nowej wiadomości… etc.
  3. ING/mBank i etc. – przez banki WP jest traktowany po macoszemu, aktualizacje zawsze są ostatnie i w porównaniu do wersji na iPhone i Androida są niesamowicie ubogie.
  4. Mapy i lokalizacje – kiedyś główna zaleta dziś nie jestem pewien, lokalizacje Nokia Here są mocno nieaktualne, a trasy jakie czasami wyznacza mi nawigacja wołają o pomstę do nieba. Jak jechałem w dalszą podróż miałem odpaloną nawigację samochodową, na moim telefonie Here Drive+, a na telefonie mojej lubej Yanosik. Na 3 nawigacje, bo żadnej nie ufam w 100%, marne to trochę.
  5. Facebook i messanger – to samo co z bankami, apki są, ale widać, że na siłę, nic się z nimi nie dzieje za bardzo, a większość linków portalowych przekierowuje do WWW. Messanger działa dużo lepiej niż Skype, ale na pewno można lepiej.
  6. Linkedin – wieczne „no updates available”.
  7. RSS reader – wiecie jak szukałem czytników RSS? Sprawdzałem czy jest apka na WP, tylko 1 znalazłem, nie musiałem długo wybierać – inoreader – niestety nie działa zbyt dobrze
  8. Endomondo – dalej jak wybieram rolki to pojawia mi się jakiś random… snowboard czy coś w tym stylu :/
  9. Microsoft Health – integracja z innymi systemami?

Zdjęcia

W każdym z 3 moich telefonów zaobserwowałem stopniowe obniżanie jakości zdjęć. Tuż po zakupie zdjęcia były rewelacyjne – a każdy z nich był dbany (uważałem żeby szybka się nie porysowała), po roku zdjęcia z telefonu to już ostateczność (na wakacje zdecydowałem się kupić normalny aparat, bo było mi po prostu szkoda).

Restart systemu

Jak coś nie działa tak jak powinno to?? -> „did you try turning it off and on again?”

Tylko w WP jest to teraz niesamowicie powolny proces. Uruchamia mi się 3 minuty?

Grzanie

Rozumiem, że przy aktywnym użytkowaniu urządzenia robi się ciepłe, ale nie wtedy kiedy ma wyłączone wszystkie aplikacje, bluetoth, Wi-Fi. Nie jest to reguła co wkurza tym bardziej. Już kilka razy miałem tak, że wyciągałem złom z kieszeni bo postanowił ugrillować mi udo. Może to tylko uszkodzony model? Nie wiem, jest mój, wkurza 😛

Wsparcie i niepewna przyszłość

Brak jakiegokolwiek odczuwalnego wsparcia z strony MS, że chcą iść dalej tą drogą. Według mnie to wygląda tak jakby mądre głowy zastanawiały się, czy nie lepiej wyjść z twarzą i porzucić nierentowny projekt. MS zainteresował się innymi platformami, baa! Pisze sam na nie swoje aplikacje, a o aktualizacjach WP8.1 do W10 można już chyba zapomnieć, zresztą nie do końca jestem przekonany czy to będzie dobre dla mojego telefonu. Po przeczytaniu artykułu Gutka można stwierdzić, że jest tylko gorzej.