Windows Auth i browser

Dzisiaj omówię jak prawidłowo skonfigurować uwierzytelnianie windows aplikacji intranetowej hostowanej na IIS.

Jaki może być z tym problem? To już zależy co chcemy osiągnąć 

Wszyscy wiemy, że z IIS’a należy wybrać site->authentication i włączyć „Windows Authentication”. Cała reszta wedle upodobań.

No dobra, ale hostuje aplikacje na IIS w domenie pluszowy.mis dostępną pod adresem https://superapka.pluszowy.mis (nawet mam skonfigurowane AD CS i certyfikat dla serwera mojiis.superapka.pluszowy.mis i nazwy dns: https://superapka.pluszowy.mis) iii… na stacji roboczej koralgol.pluszowy.mis (również podpiętej do domeny pluszowy.mis) uruchamiam przeglądarkę i wpisuje adres https://superapka.pluszowy.mis  -> tadadada 

Czy to Internet Explorer czy Chrome – zostanę poproszony o podanie swoich danych do logowania… ok… ale po co? Przecież jestem w domenie, mój system wie kim jestem!

Zanim przejdę dalej – dodam tylko, że strona intranetowa https://superapka.pluszowy.mis nie potrzebuje się bawić w delegację uprawnień na wiele „hopów”, więc poniższy krok wykonuje z pełną świadomością tego co robię 

W miejscu w którym skończyliśmy poprzedni krok w IIS – przechodzimy do „providers” dla „Windows Authentication”. Na liście domyślnie znajduje się Negotiate i NTLM.

Super! To teraz wystarczy, że NTLM będzie na liście pierwszy. Restart site-puli-IIS’a-7xctrl+shift+F5 mambojumbo…. odpalam https://superapka.pluszowy.mis w IE i dalej żąda poświadczeń

Dzieje się tak ponieważ z jakiegoś magicznego powodu moja stacja robocza koralgol.pluszowy.mis  nie rozpoznaje strony https://superapka.pluszowy.mis jako strony intranetowej w domenie.. niah.

Na taką ewentualność jest prosty trik – trzeba mieć chyba nawet administratora żeby to zrobić (ale to tak na 50%)

IE->settings->Internet Options->Security-> wybieramy „Local intranet” -> Sites -> (pewnie masz wszystko zaznaczone – a nawet jak nie masz i zaznaczysz to nie rozwiąże to Twojego problemu) -> advanced-> i teraz wpisujemy adres bez protokołu „superapka.pluszowy.mis” -> add -> close -> ok ->ok-> save -> poślinić palec -> F5

Teraz… w IE coś się dzieje. Strona https://superapka.pluszowy.mis została załadowana bez pytania o poświadczenia windows. Yupi! Windows sam sobie poradził – zuch!

No dobrze. To teraz pragnąc dokonać eskalacji sukcesu odpalam stronę https://superapka.pluszowy.mis w przeglądarce gogiela Chrome’a.

I co? Ku mojemu zdziwieniu (mam nadzieję, że waszemu też) okazuje się, że Chrome dalej prosi o hasło do Windows’a…

Kończąc tą wydłużającą się narrację przygody rodem z komedii kryminalnej – wystarczy, że wrócimy do IIS’a i z listy „Providers” tam gdzie jest NTLM i Negotiate – usuniemy „Negotiate„.

Tak! Pewnie to zrobiłeś! PoolRecycle, Website restart i IIS reset – i to z konsoli, restart chrome – nowa zakładka incognito – ślinimy palec i wprowadzamy jeszcze raz adres: https://superapka.pluszowy.mis tylko tym razem nie kopiując, a pisząc to samodzielnie – liczymy na magiczną moc wstukanych klawiszy… strona się ładuje. Chrome nie prosi o dane windows’a – sam przekazuje uprawnienia.

Podsumowując i wyciągając z mojej zabawy narracyjnej mięsko:

  1. „Windows Authentication” – enabled
  2. „Windows Authentication”-> providers – tylko NTLM
  3. IE->settings->Internet Options->Security-> wybieramy „Local intranet” -> Sites -> advanced-> „superapka.pluszowy.mis” -> add -> close -> ok/save

Na koniec ciekawostka… z racji tego, że lubię Kerberosa chociaż niezbadane są ścieżki jego ticketów… okazało się, że przy Providers ustawionym na Negotiate aplikacja nie pyta o dane logowanie kiedy dostaje się do niej po adresie fakemis.dnstypua …  Czyżby dostawanie się do aplikacji po pełnym adresie będącym jednocześnie prawdziwym pełnym adresem serwera nie było dobrym pomysłem? 

Do testów wykorzystałem:

  • Windows 10
  • Windows Server 2016

Rerozkmince towarzyszyły rytmy „Best of ELECTRO SWING Mix September 2017” – przyjemnie i pozytywnie  

Jedno przemyślenie nt. „Windows Auth i browser

Możliwość komentowania jest wyłączona.